1995 Sundance Film Festival

The 1995 Sundance Film Festival presented over 100 feature films and 60 shorts. 1995 was a year that presented a score of films to sold-out crowds. Among some of the films making their debut were PRIEST, EXOTICA, THE ADDICTION, NEW JERSEY DRIVE, FUNNY BONES, BEFORE SUNRISE, AN AWFULLY BIG ADVENTURE, DOUBLE HAPPINESS, STRAWBERRY AND CHOCOLATE and a host of others. In addition to the special sidebars of films from Asia, Europe and Latin America, the 1995 Film Festival presented a special sidebar devoted to the personal documentary genre, an animation sidebar and a Native American sidebar. The recipient of the Piper-Heidseick Tribute to Independent Vision was Nicolas Cage.


  • Awards
  • Credits
  • Panels
  • Projects

Ballot Measure 9

Audience Award Documentary

Unzipped

Audience Award Documentary

Picture Bride

Audience Award Dramatic

Crumb

Excellence in Cinematography Award Documentary

Angela

Excellence in Cinematography Award Dramatic

Black Is . . . Black Ain’t

Filmmaker Trophy Documentary

Angela

Filmmaker Trophy Dramatic

When Billy Broke His Head . . . and Other Tales of Wonder

Freedom of Expression Award

Crumb

Grand Jury Prize Documentary

The Brothers McMullen

Grand Jury Prize Dramatic

The Young Poisoner’s Handbook

Grand Jury Prize Dramatic

Strawberry and Chocolate

Honorable Mention Latin American Cinema

Eagles Don’t Hunt Flies (Aguilas no Cazan Moscas)

Honorable Mention Latin American Cinema

Tom’s Flesh

Honorable Mention Short Filmmaking

The Salesman and Other Adventures

Honorable Mention Short Filmmaking

Nonnie and Alex

Honorable Mention Short Filmmaking

Trevor

Honorable Mention Short Filmmaking

The Hero

Special Jury Recognition

Heavy

Special Jury Recognition for Directing

Rhythm Thief

Special Jury Recognition for Directing

Jupiter’s Wife

Special Jury Recognition for Directing

Living in Oblivion

Waldo Salt Screenwriting Award
  

Patricia Aufderheide

Documentary Competition Juror

Arthur Dong

Documentary Competition Juror

Peter Gilbert

Documentary Competition Juror

Ross McElwee

Documentary Competition Juror

Susan Todd

Documentary Competition Juror

Atom Egoyan

Dramatic Competition Juror

Samuel L. Jackson

Dramatic Competition Juror

Darnell Martin

Dramatic Competition Juror

Whit Stillman

Dramatic Competition Juror

Ella Taylor

Dramatic Competition Juror

Laura Esquivel

Latin American Cinema Juror

Gyula Gazdag

Latin American Cinema Juror

Mario Garcia Joya

Latin American Cinema Juror

Lynn Holst

Short Film Competition Juror

Neil Sieling

Short Film Competition Juror

Marcus Hu

Short Film Competition Juror

Andrea Alsberg

Competition Selection Advisory Committee Member

Robert Hawk

Competition Selection Advisory Committee Member

Laurence Kardish

Competition Selection Advisory Committee Member

B. Ruby Rich

Competition Selection Advisory Committee Member

Lawrence Smith

Competition Selection Advisory Committee Member

Genevieve Villaflor

Competition Selection Advisory Committee Member

Norman Wang

Competition Selection Advisory Committee Member

Geoffrey Gilmore

Director of Programming, Sundance Film Festival

John Cooper

Programmer, Sundance Film Festival

Christian Gaines

Programmer, Sundance Film Festival

Lisa Ann Viola

Assistant Programmer, Sundance Film Festival

Trevor Groth

Assistant Programmer, Sundance Film Festival
  

A Litany for Survival: The Life and Work of Audre Lorde

A Night in Nude

A Pure Formality

Amnesia

An Awfully Big Adventure

Angela

Avondale Dogs

Back to Back, Face to Face

Backinthedays

Backyard

Bagel and Lox

Ballot Measure 9

Before Sunrise

Before the Rain

BEG!

Billy Nayer

Black Is . . . Black Ain’t

Blues Highway

Burning Love

Call of the Wylie

Chili's Blues

Chunks of Life

Cold Blooded

Complaints of a Dutiful Daughter

Confessions

Conjurer of Monikers

Cradle Song (Cancion de Cuna)

Crawl

Critizen

Crossroads

Crumb

Cupidity

Dance Me Outside

Dead Man’s Jack

Death and Peanuts

Delirium

Developing

Diaries (1971 - 1976)

Direction Man

Dorothea Lange: A Visual Life

Double Happiness

Double Strength

Drawn from Memory

Eagles Don’t Hunt Flies (Aguilas no Cazan Moscas)

Eating Out

Eclipse

Ecological Design: Inventing the Future

Ermo

Exotica

Fall Time

Family Portrait Sittings

Frank and Ollie

Franz Kafka’s It’s A Wonderful Life

Funny Bones

Garden

Gatica the Monkey (Gatica el Mono)

Gentle Giants

Geography of the Imagination

Greetings from Africa

Heavy

High Horse

Homage

Home Movie

I Am Not an Anthropologist

I Just Wasn’t Made for These Times

In the Heat of the Sun

Jump

Jupiter’s Wife

Kenji’s Faith

Kids

Kla$h

Life and Death of the Hollywood Kid

Little Odessa

Little Women in Transit

Living in Oblivion

Love Burns (Anime Fiammeggianti)

Matzo Balls and Black-eyed Peas

Miami Rhapsody

Mouvements du Desir

Muriel’s Wedding

Mute Witness

My Family

My Polish Waiter

Nadja

Naked Jane

New Jersey Drive

Nightwatch (Nattevagten)

No Loans Today

No Mercy (Sin Compasion)

Nonnie and Alex

Nose Hair

Nunzio’s Second Cousin

Oh, What A Day! 1914

Oink

Once Were Warriors

Out of Ireland

Parallel Sons

Party Girl

Penguins

Performance Anxiety

Picasso Would Have Made a Glorious Waiter

Picture Bride

Picture of Light

Plan Ten from Outer Space

Playing the Part

Postcards from America

Priest

Red (Roig)

Rhythm Thief

Rio’s Love Song

Rising

Safe

Sea Life

Search and Destroy

Serial Killer: The Incredible Life of Preston

Shallow Grave

Shit Happens

Six Days, Six Nights

Sleepy Guy

Son of the Shark

Soul Survivor

Strawberry and Chocolate

Stroke

Super 8 1/2

Suspicious

Teen Dreams

Tenacity

The Addiction

The Basketball Diaries

The Big Story

The Billy Nayer Chronicles

The Brothers McMullen

The Devil Never Sleeps

The Doom Generation

The Four Corners of Nowhere

The Frog King

The Gap

The Garden of Eden

The Girl in the Watermelon

The Hero

The Incredibly True Adventure of Two Girls in Love

The Janitor

The Junky’s Christmas

The Last Seat

The Native Americans: The Plains, Parts One and Two

The Party Favor

The Plaint of Steve Kreines as Recorded by His Younger Brother Jeff

The Run to Save Sinkyone

The Salesman and Other Adventures

The Secret of Roan Inish

The Silence of Neto (El Silencio de Neto)

The Silences of the Palace (Les Silences du Palais)

The Smell of Burning Ants

The Usual Suspects

The Water Carrier of Malaga (El Reino de Los Cielos)

The Wife

The Young Poisoner’s Handbook

Tie-Died: Rock’n’Roll’s Most Deadicated Fans

To the Starry Island

Tom’s Flesh

Touch Base

Trevor

Two Crimes (Dos Crimenes)

Unzipped

Velazquez’s Little Museum

Waiting for the General Decline

When Billy Broke His Head . . . and Other Tales of Wonder

Which Way Is East?

Wigstock: The Movie

Wild at Heart

Window to Paris (Okno v Pariz)

Words of Our Ancients

Words Upon the Window Pane

Your Montana Vacation Tour of the World’s Wonders Starts with This Coupon

As you use our Online Archives, please understand that the information presented from Festivals, Labs, and other activities is taken directly from official publications from each year. While this information is limited and doesn't necessarily represent the full list of participants (e.g. actors and crew), it is the list given to us by the main film/play/project contact at the time, based on the space restrictions of our publications. Each entry in the Online Archives is meant as a historical record of a particular film, play, or project at the time of its involvement with Sundance Institute. For this reason, we can only amend an entry if a name is misspelled, or if the entry does not correctly reflect the original publication. If you have questions or comments, please email [email protected]