1990 Sundance Film Festival

The 1990 Sundance Film Festival featured a special tribute to the director Richard Lester (A HARD DAY'S NIGHT, HOW I WON THE WAR, ROBIN AND MARIAN), a tribute to the first black filmmaker to create a body of work in modern Hollywood, Melvin Van Peebles (THE STORY OF A THREE-DAY PASS, WATERMELON MAN, SWEET SWEETBACK'S BAADASSSSSS SONG), a special section of Colombian Cinema, a special section of films from Kazakhstan, as well as a series of films from recently deceased men reflecting a range of concerns: Director Sergio Leone, Director/Producer David Loxton, Screenwriter Waldo Salt and Journalist I.F. Stone. Films that achieved recognition following their premieres at the 1990 Sundance Film Festival included: HOLLYWOOD MAVERICKS, SWEETIE, ROGER AND ME, LONGTIME COMPANION, METROPOLITAN and TO SLEEP WITH ANGER.

  • Awards
  • Credits
  • Panels
  • Projects

Berkeley in the Sixties

Audience Award Documentary

Longtime Companion

Audience Award Dramatic

H - 2 Worker

Excellence in Cinematography Award Documentary

House Party

Excellence in Cinematography Award Dramatic

Metamorphosis: Man into Woman

Filmmaker Trophy Documentary

House Party

Filmmaker Trophy Dramatic

H - 2 Worker

Grand Jury Prize Documentary

Water & Power

Grand Jury Prize Documentary

Chameleon Street

Grand Jury Prize Dramatic

Samsara: Death and Rebirth in Cambodia

Special Jury Recognition

To Sleep with Anger

Special Jury Recognition
 

Susan Frömke

Documentary Competition Juror

Christine Choy

Documentary Competition Juror

Michael Renov

Documentary Competition Juror

Edward Lachman

Documentary Competition Juror

Orlando Bagwell

Documentary Competition Juror

Steven Soderbergh

Dramatic Competition Juror

Alfre Woodard

Dramatic Competition Juror

Kathryn Bigelow

Dramatic Competition Juror

Armond White

Dramatic Competition Juror

Morgan Fisher

Dramatic Competition Juror

Tony Safford

Director of Programming, Sundance Film Festival

John Cooper

Programmer, Short Film, Sundance Film Festival

Larry Kardish

Competition Selection Advisory Committee Member

Mitchell Block

Competition Selection Advisory Committee Member

Robert Hawk

Competition Selection Advisory Committee Member

Alberto Garcia

Programmer, Short Film, Sundance Film Festival

Marjorie Skouras

Competition Selection Advisory Committee Member

John Pierson

Competition Selection Advisory Committee Member

Lawrence Smith

Competition Selection Advisory Committee Member

Alberto Garcia

Programmer, Sundance Film Festival
 

! Teatro!

A Bird for all Seasons

A Cup of Tea

A Hard Day’s Night

A Man of Principle

A Matter of Degrees

A Time to Die (Tiempo De Morir)

Agnes Escapes from the Nursing Home

Arcata Brain Closet

At Arm’s Length

Berkeley in the Sixties

Blind Curve

Blue Lobster (Langosta Azul)

Blue Steel

Cause and Effect

Chameleon Street

Cinema Paradiso

Conquering Space

Current Events

Dance of Hope

Dancing for Mr.B.: Six Balanchine Ballerinas

Details of a Duel/A Matter Of Honor (Tecnicas De Duelo)

Dogs of Paris

Duck, You Sucker

First Love

Four from the New Yorker

Funky Beat

H - 2 Worker

Hairway to the Stars

He Was Once

Hollywood Mavericks

Home

House Party

How I Won the War

How to be Louise

I.F. Stone’s Weekly

Identity Crisis

In The Blood

Interview with Anne Frank

Iron and Silk

James Baldwin: The Price of the Ticket

Last Images of the Shipwreck

Law of the Jungle (La Ley Del Monte)

Little Feet

Little Fish in Love

Longtime Companion

Loon

Love at Large

Love, Women and Flowers (Amor, Mujeres Y Flores)

Manchild

Manic Denial

Metamorphosis: Man into Woman

Metropolitan

Mortal Passions

Mr. Hoover and I

My Degeneration

Myriam’s Look (La Mirada De Myriam)

Never Leave Nevada

No More Disguises

No Pain, No Gain

Nuestra Maquina

On Ice

Painting the Town: The Illusionistic Murals of Richard Haas

Petulia

Preston Sturges: The Rise and Fall of an American Dreamer

Reborn (Nacer De Nuevo)

Robin and Marian

Rock

Rodrigo D. (No Future) (Rodrigo D. [No Futuro])

Roger and Me

Samsara: Death and Rebirth in Cambodia

Sapphire Man

Seasick on Dry Land

Secret Wedding

Son of Jonah

Sophisticated Gents

Soulmate

Stanley and Iris

Suelto

Sunlight

Sweet Sweetback’s Baadasssss Song

Sweetie

That Grip

The Accordionist’s Wedding (La Boda Del Accordeonista)

The Ambassador from India (El Embajador De La India)

The Blue Room

The Day You Love Me (El Dia Que Me Quieras)

The Dogs

The Horseplayer

The Kill Off

The Killer

The Knack . . . and how to get it

The Last Smoker

The Last Stop

The Lathe of Heaven

The Long Way Home

The Natural History of Parking Lots

The Needle

The Other Side of the Moon

The Plot Against Harry

The Spider Game (Pisingana)

The Story of a Three - Day Pass (La Permission, Histoire D’Une Perm, The Pass)

The Summer Heat

The Ten-Year Lunch: Wit and Legend of the Algonquin Round Table

The Three (Fofan)

The Unbelievable Truth

The Way of the Wicked

Three Pickup Men for Herrick

To Protect Mother Earth

To Sleep with Anger

To the Moon, Alice

Toro

Trancado (Shut-In)

Vienna is Different: 50 Years after the Anschluss

Visa U.S.A.

Waldo Salt: A Screenwriter’s Journey

Water & Power

Watermelon Man

Winterwheat

Wonderland U.S.A.

Ya-Ha

  
As you use our Online Archives, please understand that the information presented from Festivals, Labs, and other activities is taken directly from official publications from each year. While this information is limited and doesn't necessarily represent the full list of participants (e.g. actors and crew), it is the list given to us by the main film/play/project contact at the time, based on the space restrictions of our publications. Each entry in the Online Archives is meant as a historical record of a particular film, play, or project at the time of its involvement with Sundance Institute. For this reason, we can only amend an entry if a name is misspelled, or if the entry does not correctly reflect the original publication. If you have questions or comments, please email [email protected]