1994 Sundance Film Festival

The 1994 Festival presented over ninety features and sixty shorts, including an international selection spanning Asia, Latin America, and Europe. 1994 was a big year for films that went on to considerable box office success and critical acclaim. Among them: CLEAN SHAVEN, CLERKS, GO FISH, SPANKING THE MONKEY, THIRTY-TWO SHORT FILMS ABOUT GLENN GOULD, FOUR WEDDINGS AND A FUNERAL, BACKBEAT, SIRENS, REALITY BITES and MI VIDA LOCA (MY CRAZY LIFE). 1994 also featured a comprehensive tribute to Arthur Penn (BONNIE AND CLYDE, ALICE'S RESTAURANT), the first of a continuing series of films by Native Americans, and the Piper-Heidseick Tribute to Independent Vision was awarded to Gena Rowlands.


  • Awards
  • Credits
  • Panels
  • Projects

Hoop Dreams

Audience Award Documentary

Spanking the Monkey

Audience Award Dramatic

Colorado Cowboy: The Bruce Ford Story

Excellence in Cinematography Award Documentary

Suture

Excellence in Cinematography Award Dramatic

Theremin: An Electronic Odyssey

Filmmaker Trophy Documentary

Clerks

Filmmaker Trophy Dramatic

Fresh

Filmmaker Trophy Dramatic

Dialogues with Madwomen

Freedom of Expression Award

Heart of the Matter

Freedom of Expression Award

Freedom on My Mind

Grand Jury Prize Documentary

What Happened Was

Grand Jury Prize Dramatic

Fresh

Special Jury Prize for Acting

Coming Out Under Fire

Special Jury Recognition

Fun

Special Jury Recognition

What Happened Was

Waldo Salt Screenwriting Award

Bill Couturie

Documentary Competition Juror

Barbara Hammer

Documentary Competition Juror

Chris Hegedus

Documentary Competition Juror

Betsy McLane

Documentary Competition Juror

Marco Williams

Documentary Competition Juror

Allison Anders

Dramatic Competition Juror

Tantoo Cardinal

Dramatic Competition Juror

Maggie Greenwald

Dramatic Competition Juror

Neal Jimenez

Dramatic Competition Juror

Matthew Modine

Dramatic Competition Juror

Andrea Alsberg

Competition Selection Advisory Committee Member

Robert Hawk

Competition Selection Advisory Committee Member

Laurence Kardish

Competition Selection Advisory Committee Member

B. Ruby Rich

Competition Selection Advisory Committee Member

Lawrence Smith

Competition Selection Advisory Committee Member

Ella Taylor

Competition Selection Advisory Committee Member

Norman Wang

Competition Selection Advisory Committee Member

Geoffrey Gilmore

Director of Programming, Sundance Film Festival

John Cooper

Programmer, Sundance Film Festival

Lisa Ann Viola

Assistant Programmer, Sundance Film Festival

Trevor Groth

Assistant Programmer, Sundance Film Festival

Abyssinia

Alice’s Restaurant

American Standoff

An Autumn Wind

Anchoress

Are They Still Shooting?

Assimilation/a simulation

Aswang

Avenue X

Awakening

Backbeat

Beijing Bastards

Betrayal (Trahir)

Big Concrete Place

Bleeding Heart

blessing

Blood Ties: The Life and Times of Sally Mann

Boatman

Bonnie and Clyde

Boxer Rebellion

bui doi: life of dust

Bullethead

Cancer in Two Voices

Central Park

Chicks in White Satin

Child Murders

Clean, Shaven

Clerks

Closing Numbers

Colorado Cowboy: The Bruce Ford Story

Coming Out Under Fire

Consuming Sun

Cooking Tandoori Chicken

Creatures of Instinct

Cronos

Cuba Va: The Challenge of the Next Generation

Darkness in Tallinn (Tallinn pimeduses)

Dialogues with Madwomen

Dogumentary

Dollar Mambo

Dottie Gets Spanked

Down on the Waterfront

Equal Opportunity

Everything Has a Spirit

Excursion to the Bridge of Friendship

Family Remains

Fare Doger (Black Rider)

Fast Trip, Long Drop

Fire Eyes

Floundering

Four Friends

Four Weddings and a Funeral

Freedom on My Mind

Fresh

Fun

Glennda and Camille Do Downtown

Go Fish

Golden Gate

Grief

Gutter Pirates (Rinnsteinpiraten)

Haircuts Hurt

Happy Loving Couples

Hardwood Dreams

Heart of the Matter

Heavy Blow

High Five

Hoop Dreams

I Love a Man in Uniform

I Think I Was an Alcoholic

Ice Cream

Independence Day

Isle of Joy

It Starts with a Whisper

Ivan and Abraham

Johnny One Hundred Pesos (Johnny Cien Pesos)

Just Desserts

Kanehsatake: 270 Years of Resistance

Karaiba

Kid

Killing Zoe

Lady

Last Supper

Late Fall

Lighting the Seventh Fire

Little Big Man

Lives in Hazard

Living on the River Agano

Lord of the Sky

Makin' Up

Mama Awethu!

Martha & Ethel

Mi Vida Loca

Mickey One

Minotaur

Musical Max

Naked in New York

Night Moves

Night Ride

Nina Takes a Lover

One Thing I Know

Opening Night

Our Gay Brothers

Partners

Pleasant Hill, U.S.A.

Pool Days

Poor Little Rich Girl

Reality Bites

Risk

River of Grass

Roosters

Satya

Second Dance

Shopping

Sirens

Smoking

Soapy Soapy Samba

Some Folks Call It a Sling Blade

Sour Death Balls

Spanking the Monkey

Speed Racer

Starting Fire with Gunpowder

Straight to One

Suture

Sweet Potato Ride

Tango Feroz

Temptation

Temptation of a Monk

The Bear Dance Story: As Told by Henry Cesspooch, Bear Dance Chief

The Bed You Sleep In

The Beginning and the End

The Blue Kite (Lan Fengzheng)

The Coriolis Effect

The Fence (Alambrado)

The Fire This Time

The Hudsucker Proxy

The Inkwell

The Killing Jar

The Left-Handed Gun

The Make

The Making of . . . And God Spoke

The Miracle Worker

The Nostradamus Kid

The Orange

The Perfect Woman

The Place of Falling Waters Part III

The Pornographer

The Right to Be

The Scent of Green Papaya

The Secret Life of Houses

The Silent Alarm

The Slingshot

The Snail’s Strategy

The Velvet Underground and Nico

The Young Americans

Theremin: An Electronic Odyssey

Thirty-two Short Films about Glenn Gould

Three Things I’ve Learned

Threesome

Tick . . . Tick . . . Tick . . .

Totally F***ed Up

Transitions: Destruction of a Mother Tongue

Two Small Bodies

Unforgettable Face

Warrior Chiefs in a New Age

What Happened Was

What I Learned in America

Where the Rivers Flow North

Who’s Tommy: The Amazing Journey

You Only Live Once

  
As you use our Online Archives, please understand that the information presented from Festivals, Labs, and other activities is taken directly from official publications from each year. While this information is limited and doesn't necessarily represent the full list of participants (e.g. actors and crew), it is the list given to us by the main film/play/project contact at the time, based on the space restrictions of our publications. Each entry in the Online Archives is meant as a historical record of a particular film, play, or project at the time of its involvement with Sundance Institute. For this reason, we can only amend an entry if a name is misspelled, or if the entry does not correctly reflect the original publication. If you have questions or comments, please email [email protected]